PARAGILITY
CO JE PARAGILITY?
Paragility (para agility) je psí spor, funguje stejně jako agility.
U paragility má sportovec zdravotní handicap.
Pes překonává překážky ve stanoveném pořadí. Dráhu musí překonat co nejrychleji, bez chyb a bezpečně. Psovod se nesmí dotýkat psa, směřuje psa jen povely a ukazováním.
Parkur je uzpůsobený tak, že mezi překážkami je dostatek prostoru, aby mezi nimi prošel handicapovaný sportovec s berlemi nebo na vozíku.
Trvá nějaký čas, než se tým sehraje. Každý tým si musí najít svůj způsob vedení a komunikace na parkuru, protože handicapy jsou různé.
Paragility má pozitivní vliv na vývoj člověka se zdravotním handicapem. Tento sport motivuje handicapovaného sportovce k pohybu k rozvoji hrubé a jemné motoriky, kognitivního vnímání a sociálních dovedností.
Vytváří společné pouto mezi člověkem a psem.
Velikost parkuru: 20x40m
HISTORIE Paragility bylo v roce 2020 zapsané do Národní Sportovní Agentury.
Ve světě se začalo běhat paragility okolo roku 2000. První Mistrovství světa v paragility – PAWC se konalo v roce 2002 v Maďarsku. IMCA (International Mix and Breed Championship in Agility) je světový šampionát v agility psů bez průkazu původu.
Tratě pro paragility
1 trať – pro skupiny 1,2,3,4,6,7 má 15 – 18 překážek a maximální délku tratě 150m. 2 trať – pro skupinu 5 má 10 – 14 překážek a maximální délka tratě 80 – 100m.
V závislosti na handicap jsou sportovci rozděleni do skupin.
Psovod může soutěžit pouze v jedné skupině pro paragility.
Skupina 1: Psovod na vozíku poháněného bateriemi (např. elektrický invalidní vozík, skútr …) Skupina 2: Psovod na ručně poháněném mechanickém invalidním vozíku. Skupina 3: Psovod, který je mírně postižen v kvalitě chůze. (Ve srovnání s osobou bez zdravotního postižení). Skupina 4: Psovod, který je značně postižen v kvalitě chůze. Skupina 5: Psovod, u kterého je chůze téměř znemožněna jeho handicapem. Skupina 6: Psovodi s hendikepem v oblasti sluchu, zraku nebo jiné části těla, u kterých není omezen pohyb – běh. Skupina 7: Psovodi s mentálním handicapem. Po konzultaci s rozhodčím může být na parkuru i doprovodná osoba.
Psovodi jsou zařazeni do skupiny podle zdravotního handicapu, nikoli podle velikosti psa.
Kategorie psů S, M, L se vyhodnocují dohromady, těžce handicapovaný psovod a zrakově handicapovaný psovod můžou mít také doprovodnou osobu.