Paragility funguje stejně jako agility, ale je určeno pro osoby se zdravotním hendikepem. Parkur je uzpůsobený tak, že mezi překážkami je dostatek prostoru, aby mezi nimi prošel člověk s berlemi nebo na vozíčkář.

Paragility má pozitivní vliv na vývoj člověka se zdravotním hendikepem. Tento sport motivuje hendikepovaného sportovce k pohybu k rozvoji hrubé a jemné motoriky, kognitivního vnímání a sociálních dovedností.

Vytváří společné pouto mezi člověkem a psem.

Velikost parkuru: 20x40m

Tratě pro paragility

 1 trať – pro skupiny 1,2,3,4,6,7 má 15 – 18 překážek a maximální délku tratě 150m.

2 trať – pro skupinu 5 má 10 – 14 překážek a maximální délka tratě 80 – 100m.

V závislosti na hendikep jsou sportovci – psovodi rozděleni do skupin.

  • Psovod může soutěžit pouze v jedné skupině pro paragility.
  • Skupina 1: Psovod na vozíku poháněného bateriemi (např. elektrický invalidní vozík, skútr …)
  • Skupina 2: Psovod na ručně poháněném mechanickém invalidním vozíku.
  • Skupina 3: Psovod, který je mírně postižen v kvalitě chůze. (Ve srovnání s osobou bez zdravotního postižení).
  • Skupina 4: Psovod, který je značně postižen v kvalitě chůze.
  • Skupina 5: Psovod, u kterého je chůze téměř znemožněna jeho hendikepem.
  • Skupina 6: Psovodi s hendikepem v oblasti sluchu, zraku nebo jiné části těla, u kterých není omezen pohyb – běh.
  • Skupina 7: Psovodi s mentálním hendikepem. Po konzultaci s rozhodčím může být na parkuru i doprovodná osoba.
  • Psovodi jsou zařazeni do skupiny podle zdravotního hendikepu, nikoli podle velikosti psa.
  • Kategorie psů S, M, L se vyhodnocují dohromady
  •  Těžce hendikepovaný psovod a zrakově hendikepovaný psovod může mít také doprovodnou osobu.

Historie para agility?

Para agility oficiálně vznikl v roce 2018 v České republice.
Ve světě se začalo běhat para agility okolo roku 2000. První Mistrovství světa v para agility – PAWC se konalo v roce 2002 v Maďarsku.

Ve světě se začalo běhat paragility okolo roku 2000.  
První Mistrovství světa v paragility – PAWC (ParAgility World Championship) se konalo v roce 2002 v Maďarsku. V roce 2016 se PAWC konalo v České republice ve Frýdku-Místku.
IMCA (International Mix and Breed Championship in Agility) je světový šampionát v agility psů bez průkazu původu.

 2000  – Parma – Itálie – 1.IMCA

 2001  – Louny – Česká republika – 2. IMCA

 2002 –  Guyla – Maďarsko – 3.IMCA – 1.PAWC

              ROZHODČÍ: John Gilbert – VB a Sebók István – H

              REPREZENTANT: Jitka Lebedová – Larry  (L) 2.místo

 2003 – Platja ď Aro – Španělsko – 4.IMCA –  2.PAWC

             ROZHODČÍ: John Gilbert  – VB, Relinde Peschier – NL a FranciscoAlegre – Šp.

             REPREZENTANTI: Jitka Lebedová  –  Larry   (L)  1.místo

                                            Jitka Lebedová  –  Inachis (S-M) 3.místo

                                            Zuzana Rozová – Ira (S-M) 1.místo

                                           Jindřiška Vinterová – Knoflík

  2004 – Purkersdorf – Rakousko – 5.IMCA –  3.PAWC

                ROZHODČÍ: ElisabethWustinger – A, Gerhard Mannsberge – A a  Arpád Toth – H

                REPREZENTANTI: sk 3 –  Jitka Lebedová – Inachis – 2.místo a  Larry

                                                          Marie Pankrácová – Rek 3.místo

                                               sk 4 –  Zuzana Rozová – Princes –  1.místo ,2.místo,3.místo                                                                                              

                                                          Martina Špačková – Denny

                                                          René Gabriel  – Rony

   2005  – Celle-Liguere – Itálie – 6.IMCA – 4.PAWC

                 ROZHODČÍ: Arnaldo Benini – I, Relinde Peschier – NL a Arpád Tóth – H

                 REPREZENTANT:  sk 3 –  Marie Pankrácová – Rek – 1.místo 

                ROZHODČÍ: Peter Borsje –  NL, Rick Molenkamp – NL a Arpád Tóth  – H

   2006  – Amersfoort – Holandsko – 7.IMCA – 5.PAWC

                REPREZENTANTI: sk 3 – Marie Pankrácová  – Rek – 1.místo

                                                         René Gabriel – Rony

     2007 –  Girona – Španělsko – 8.IMCA – 6.PAWC

                 ROZHODČÍ: Graham Partridge – VB, Relinde Peschier – NL

                 REPREZENTANTI: sk 5 René Gabriel – Snoopy – 2.místo

   2008  –  Voghera – Itálie – 9.IMCA – 7.PAWC

                 ROZHODČÍ: Arpád Tóth – H a Arnaldo Benini – I

                 REPREZENTANTI:  sk 5 René Gabriel – Snoopy – 1.místo

                                                         Hedvika Rychnovská  – Miky – 2.místo

     2009 – Gyula – Maďarsko – 10.IMCA – 8.PAWC

                 ROZHODČÍ: Rick Molenkamp – NL, John Gilbert  – VB a Arnaldo Benini – I   

                 REPREZENTANTI: sk 3 Zuzana Rozová – Dag Rebel, Pipi                                                            

                                                sk 6 René Gabriel – Snoopy – 2.místo

                                                       Hedvika Rychnovská -Miky – 1.místo

     2010 –  Fráschels – Švýcarsko – 11.IMCA – 9.PAWC

               ROZHODČÍ: Max Heiniger – Švýcarsko, Peter Borsje – NL a Dimitri Vanblaerre – Belgie

               REPREZENTANTI:  sk 5 René Gabriel – Snoopy – 4.místo

                                                       Hedvika Rychnovská – Miky – 1.místo

                                               sk 3 Zuzana Rozová – Pipi – 2.místo

                                                      Zuzana Rozová –  Amis – 4.místo

                                                      Zuzana Rozová –  Dag –  7.místo

                                                     Marie Hořínková-Kóllnerová – Arsy – 5.místo

                                                     Marie Hořínková-Kóllnerová – Petty  6.místo

     2011 – Nijmegen – Holandsko – 12.IMCA-10.PAWC

                  ROZHODČÍ: Dimitri Vanblaerre – Belgie, Peter Borsje – NL a Werner Rosseau – NL

                  REPREZENTANTI: sk 5  René Gabriel – Snoopy

                                                 sk 3  Zuzana Rozová – Dag, Sisi

                                                          Zuzana Rozová –  Amis – 1.místo

                                                         Marie Kóllnerová – Arsy, Petty

                                                         Radmila Nováková – Arny, Alba

    2012 – Wieze – Belgie – 13.IMCA – 11.PAWC

         ROZHODČÍ: Roger van de Laarschot – NL, Walter Casier – Belgie a David Hutchinson – VB

         REPREZENTANTI: sk 6  René Gabriel – Snoopy – 2.místo

                                                 Hedvika Rychnovská -Bivoj – 1.místo

                                        sk 4   Radmila Nováková – Joy

                                        sk 3   Marie Kóllnerová – Arsy, Sorpresa

    2013 – Gyula – Maďarsko – 14.IMCA-12.PAWC

                ROZHODČÍ: John Gilbert – VB, Rick Molenkamp – NL a Werner Rosseau – NL

                Reprezentanti: sk 6  René Gabriel – Snoopy – 2.místo

                                                    René Gabriel – Goldík – 3.místo

                                                    Hedvika Rychnovská – Bivoj – 1.místo

                                          sk 4  Marie Kóllnerová – Petty – 1.místo

                                                  Marie Kóllnerová – Arsy

                                                  Radmila Nováková -Joy

     2014 – Voghera – Itálie – 15.IMCA – 13.PAWC

                   ROZHODČÍ: Arpád Tóth –  H, Jean Pierre Cavicchioli – I a Marc Sunders – VB

                   Reprezentanti – sk 6  Hedvika Rychnovská – Bivoj – 1.místo

                                                         René Gabriel – Snoopy,Ambra

                                                sk 4  Marie Kóllnerová – Arsy,Sorpresa

2015 –  Traun – Rakousko – 16.IMCA – 14.PAWC

              ROZHODČÍ: Szabó István- H, Eduard Meisel – A, Arnaldo Benini – I

             Reprezentanti –  sk 6   Hedvika Rychnovská – Bivoj – 3.místo

                                                     René Gabriel  – Alinka

                                                     Hana Lochovská – Eny 

                                            sk 4  Marie Kóllnerová – Arsy,Bill

                                                     Radmila Nováková – Joy – 2.místo

                                                     Zuzana Rozová – Dag, Amis, Sisi

    2016 –  Frýdek – Místek Česká republika – 17.IMCA – 15.PAWC

                ROZHODČÍ: Bart de Decker – Belgie, Jiřina Máčková – CZ, Peter Borsje – NL

                Reprezentanti –  sk 6  Hedvika Rychnovská – Bivoj – 3.místo

                                                       René Gabriel – Appassionata,Alinka

                                                      Hana Lochovská – Eny,Garsík

                                                      Karin Trinčková – Xyro

                                             sk 4  Jitka Štichauerová – Beruška

                                                     Radmila Nováková -Joy,Baierre

                                                     Zuzana Rozová – Dag,Amis,Sisi  

                                            sk 3  Marie Kóllnerová- Arsy,Grant 2.místo

                                                    Josef Žák – Kvinoušek,Cezar 

    2017 – Tattendorf – Rakousko – 18.IMCA – 16.PAWC

                  ROZHODČÍ: Eduard Meisel – A, Arnaldo Benini – I, Michael Meisel – A

                                        Paul Hinchley – VB

                 REPREZENTANTI: sk 3  Josef Žák – Kvinoušek – 3.místo  

                                                         Josef Žák – Cezar – 4.místo

                                                        Bystrianská Monika – Gaty – 6.místo

                                               sk 4  Jitka Štichauerová -Beruška – 1.místo

                                                        Zuzana Rozová – Amis – 2.místo

                                                        Zuzana Rozová – Sisi – 17.místo

                                                       Radmila Nováková – Joy – 8.místo

                                                       Radmila Nováková – Baierre – 15.místo

                                              sk 6  René Gabriel- Alinka – 20.místo

                                                       Karin Trinčková – Xyro – 12.místo

   2018  –  Huntingdon – VB – 19.IMCA -17.PAWC

               REPREZENTANTI: Radmila Nováková –  Joy – 3.místo